Blondyneczka

Słowo "retro" może być synonimem wyrazu "staromodny" lub "stary", często w znaczeniu "ponadczasowy" lub "klasyczny". "Retro" może się również kojarzyć z modernizmem z wczesnych lat powojennych – wówczas znaczenie słowa obejmuje m.in. charakterystyczne dla tamtego okresu samochody Cadillac z tzw. rekinią płetwą montowaną na tylnej klapie (ang. tailfins) oraz typowe bungalowy z przedmieść, niskie i długie domy z minimalistycznym wykończeniem. Określenie "retro" może też dotyczyć ogólnego światopoglądu np. konserwatyzmu społecznego, stosunku do nauczania domowego, czy też podziału ról między kobietą i mężczyzną. Słowem "retro" mogą być również określane sprzęty, które zostały wyparte przez nowoczesną technologię, takie jak stare maszyny do pisania, kasy sklepowe oraz pierwsze duże i nieporęczne telefony komórkowe. Wyraz "retro" może być też nazywane zjawisko powrotu gier komputerowych popularnych kilka dekad temu. Jednak najczęściej słowo "retro" jest używane do określania przedmiotów oraz poglądów popularnych stosunkowo niedawno, a które obecnie uznawane są za "nienowoczesne". Tym samym takie zastosowanie może sugerować fundamentalne zmiany w obecnym rozumieniu przeszłości – różniące się od tradycyjnych form "odrodzenia", podejście "retro" sugeruje trochę ironiczną, lecz jednak tęsknotę, za niedawną przeszłością. Taka postawa została nazwana "niesentymentalną nostalgią", przywołującą "nowoczesne" formy, które nie mają już powszechnego zastosowania w teraźniejszości. Czasem "retro" oznacza okres lat 50.
fot. Magda Lejwoda / Magpin Foto

Obecnie słowo "retro" jest często używane w znaczeniu pozytywnym i odnosi się do dziwacznych lub interesujących produktów, które obecnie nie są już dostępne. Na przykład "Moda retro" lub "Elegancja w stylu retro" mogą zawierać elementy w starym stylu, takie jak ręcznie farbowane koszule rodem z lat sześćdziesiątych, popularne w USA "poodle skirts" (spódnice z motywem pudla) z lat pięćdziesiątych, czy spódnice "bananówy" modne w Polsce w latach siedemdziesiątych. Wyjątkowe umiłowanie do stylu retro jest nazywane retrofilią.

fot. Magda Lejwoda / Magpin Foto
Retro często odnosi się do estetyki camp, która reprezentuje ironiczne podejście do rzeczywistości przejawiające się otwartym i celowym wprowadzaniem nietypowych elementów zarówno do stylu ubierania, jak i sposobu bycia.*

fot. Magda Lejwoda / Magpin Foto
* www.wikipedia.pl